Home Lajme Dieta e ‘’mençur’’, si të hani atë që doni, por pa u...

Dieta e ‘’mençur’’, si të hani atë që doni, por pa u shëndoshur

Njerëzit i nënshtrohen dietave me qëllimin e vetëm që të heqin kilet e tepërta dhe të fitojnë formën e dëshiruar trupore. Por shpeshherë ‘’luf ta’’ më e madhe është periudha pas dietës, ku të duhet të mbash formën që ke arritur. Ekspertja Marsha Hudnall duket se ka zgjedhur zgjidhjen. Ajo tregon se duhet ta ndryshoni perspektivën rreth ushqimit. Duke u ushqyer në mënyrë të mençur, jo vetëm që do të qëndroni në formë, por edhe do ta vlerësoni atë që e hani. Ata që ushqehen mençur nuk shtojnë peshë sepse i dëgjojnë nevojat e trupit sa i përket ushqimit. Kur janë të ngopur, ata thjesht ndalojnë së ngrëni dhe kjo është zgjidhja perfektë.

Pra, kjo dietë do të thotë t’i kushtoni vëmendje edhe anës shpirtërore, asaj çfarë po bëni, mendimeve dhe ndjenjave. Hudnall thotë duhet ta përtypni ushqimin ngadalë, si dhe ta shijoni aromën dhe përbërjen e gatimit. Në të njëjtën kohë largoni të gjitha paragjykimet – nuk është nevoja të mendoni se patatet janë të dëmshme, apo se pastat janë të mbushura me karbohidrate. Por, mos harroni: e tërë esenca e kësaj diete bazohet në atë që të hani vetëm sa ka nevojë trupi juaj. Hani vetëm kur jeni të uritur dhe posa të ndiheni të ngopur, ndaleni ushqimin.

- Advertisement -

Must Read

Konsiderohet si vajza më e bukur në botë, kjo është 6-vjeçarja ruse që ka ‘çmendur’ njerëzit (FOTO)

Ajo është vetëm gjashtë vjeçe por bukuria e dukshme e ka bërë temë në internet. Anastasiya Knyazeva konsiderohet si vajza më e bukur e moshës së saj në botë. Nëna...

E rëndë! Luleshtrydhet shkaktojnë këtë sëmundje shumë të përhapur

Administrata e Ushqimit dhe Barnave (FDA) në SHBA po heton dy marka luleshtrydhesh organike të shitura në shumë dyqane ushqimore, për një lidhje të...

Mjafton të pini 2 gota në mëngjes, Ylli Merja tregon sekretin: Kjo metodë do të largojë toksinat nga trupi

Lodhja është reaksion mbrojtës i organizmit, që në këtë mënyrë na bën me dije se e kemi tepruar. Nganjëherë lodhja është përgjigje ndaj problemeve...

Mos e hani asnjëherë pjeprin para se të flini gjumë, mjekët zbulojnë të vërtetën

Pjepri është një nga frutat më të mira për shëndetin e njeriut. Ai përmban shumë fibër dhe ujë, një kombinim që parandalon konstipacionin dhe mirëmban...

Rrëfehet si asnjëherë më parë Rudina, tregon veprimin që bën pasi regjistron emisionin

Rudina Magjistari ishte e ftuar në emisionin “Në kurthin e Piter Pan”, ku iu përgjigj me shumë sinqeritet dhe dashuri pyetjeve të fëmijëve. Amari, një...