Home Roze Hani hudhër me banane dhe prisni 15 minuta, mësoni çfarë i trupit

Hani hudhër me banane dhe prisni 15 minuta, mësoni çfarë i trupit

Ju duket e çuditshme kombinimi i bananes me hudhrën? Nëse i hani këto të dyja do të ndiheni perfekt dhe veçanërisht nëse keni dhimbje të fytit! Është më e mira për shëndetin tuaj!

Një nga simptomat kryesore të viruseve të dimrit është dhimbja e fytit, e cila zakonisht e vështirëson të folurin dhe gëlltitjen. Ju mund të tundoheni të vraponi menjëherë te mjeku juaj, por disa ilaçe shtëpiake shkojnë përtej veprimit të pilulave , vëren Jeff Ledgery, një mjek në Spitalin Brigham dhe Boston. Ndër të tjera, mund të provoni ilaçet e mëposhtme në shtëpi:

Hudhra: Me veprim të fortë antibakterial, hudhra ofron lehtësim të menjëhershëm nga dhimbja e fytit apo ndonjë inf eksion i fytit. Mund të përtypni disa thelpinj hudhër të papërpunuar ose thjesht t’i shtoni në supën tuaj për të qëndruar të shëndetshëm. Përndryshe, hudhrën mund ta përdorni në pjata të ndryshme që gatuani.

- Advertisement -

Bananet kanë fituar një reputacion negativ në Indi kur bëhet fjalë për ftohjet dhe kollën. Shumë indianë shmangin ngrënien e bananeve bazuar në besimin se mund të shkaktojë ftohjen e zakonshme ose të përkeqësojë kollën.

E vërteta është se bananet janë të pasura me vitaminë C si rezultat i së cilës mbrojnë sistemin imunitar. Është gjithashtu i pasur me vitaminë B6 dhe minerale si kaliumi dhe kalciumi. Duke qenë i butë nga natyra, është mjaft i lehtë për t’u gëlltitur

- Advertisement -

Must Read

Beatrix nuk duron më, flet për herë të parë për ribashkimin Bora-Donald dhe si e priti

Beatrix Ramosaj prej muajsh nuk ka bërë asnjë dalje televizive. Mbrëmjen e sotme ajo ka thyer akullin duke u shfaqur në “Netët e klipit...

A flet Monika me Ilirin dhe Sabianin? Aktorja e njohur i tregon të gjitha (VIDEO)

Monika Lubonja është njëra nga ish banorët e edicionit të parë në “BBV”. Edhe pse ky reality-show ka mbaruar muaj më parë, Monika, vazhdon e...

Pa doreza fare! Efi tregon situatën e sikletshme: M’u grisën bikinit poshtë dhe…

Ish-konkurrentja e Për’puthen Ifigjenia Dhedhes, ose siç njihet si Efi, ka ndarë me ndjekësit e saj në Instagram disa situata të sikletshme që po...

VIDEO/ Kthehet nga ushtria dhe surprizon të dashurën, e kap mat me një tjetër

Një incident i shkaktuar nga dashuria po bën xhiron e rrjetit. Një djalë i veshur si arush vendosi të surprizonte të dashurën e tij,...

Beatrix Ramosaj merr super-lajmin, triumfon këngëtarja

Finalja e madhe e edicionit të 19-të “Netët e Klipit Shqiptar” nxori fituese Beatrix Ramosaj. Ajo fitoi çmimin më të madh, atë të publikut...