Home Kuriozitete I preu këmbën e gabuar pacientit, ndëshkohet mjeku

I preu këmbën e gabuar pacientit, ndëshkohet mjeku

Një kirurg në Austri është gjobitur pasi i ka prerë këmbën e gabuar pacientit në fillim të këtij viti. Pacientit të moshuar iu hoq këmba e djathtë në vend të së majtës ndërsa gabimi u zbulua dy ditë më vonë.

Të mërkurën gjykata në Linz shpalli fajtor kirurgun duke e gjobitur me 2700 euro. E vetja e pacientit i cili vdiq para se çështja të shkonte në gjykatë mori 5000 euro dëmshpërblim.

Pacienti kishte shkuar në një klinikë në Freistadt majin e kaluar për shkak se kishte probleme me këmbën, por kirurgu gaboi gjatë operacionit.

- Advertisement -

Gabimi u zbulua teksa pacientit po i ndërrohej fasha. Drejtori i spitalit kërkoi falje publike në një konferencë shtypi.

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

Efekte të jashtëzakonshme, mjafton të pini gjysmë gote nga kjo përbërje në mbrëmje para se të shkoni në shtrat

Frutat e thata janë një alternativë e shkëlqyer për ëmbëlsirat.Është po aq i ëmbël, dhe në të njëjtën kohë japin shumë vitamina, minerale dhe...

Vuani nga anemia? Kjo është kura natyrale për të rritur hemoglobinën

Më pas dioksidi i karbonit nxirret gjatë frymëmarrjes. Sipas të dhënave sasia e ulët e hemoglobinës vështirëson kryerjen e këtyre funksioneve në organizëm. Në...

Zakoni i mëngjesit që ju ndihmon të reduktoni dhjamin rreth barkut

Në pamje të parë, mund të mendoni se dhjami i tepërt rreth barkut nuk është ndonjë gjë e madhe por kjo mund të shkaktojë...

Dj Dagz reagon pas incidentit të Einxhel, i drejtohet moderatores: Nuk të them dot baby

Dj Dagz, ka reaguar pas incidentit të ndodhur Einxhel të dashurës së tij. Ai ka thënë se e do shumë moderatoren dhe u shpreh...

U shkrinë së qeshuri pasi theu krahun, Einxhel komenton sjelljen e banorëve

Mbrëmjen e sotme, ajo ka folur nga spitali duke thënë se ndihet shumë mirë dhe bëri një koment për të gjithë banorët. Ajo komentoi dhe...