Home Roze Prej 4 vitesh i paralizuar, ish-kampionit i ndodh mrekullia falë kurës së...

Prej 4 vitesh i paralizuar, ish-kampionit i ndodh mrekullia falë kurës së mjekut popullor Ylli Merja

Një operacion i rëndë do të bënte që z. Tahir Vola të mbetej i paralizuar për më shumë se katër vite. Në moshën 67 vjeçare ndërhyrja e kryer i la ish- kampionit në sportin e Kanotazhit pasoja edhe në memorie. Disa përmirësime të ngadalshme nisën, por z. Tahir ishte i detyruar që ende të përdorte patericën për të kryer ecjet e pakta që bënte buzë detit. Në një intervistë për ‘’Rreze Dielli’’ ai rrëfen kalvarin e vuajtjeve me sëmundjen:

“Vajta u shtrova në Itali por nuk më shëruan, u shtrova këtu më operuan dhe mbas tre orë e gjysmë operim më nxorën të paralizuar komplet me dorë dhe me këmbë, nuk eci dot, më ka marrë dhe krahun dhe këmbën, dhe një pjesë të memories” tha ai.

Një takim me mjekun popullor Ylli Merja, duket se i ka ndryshuar jetën, premtimi që pas disa muajsh patericat do të zhduken.

- Advertisement -

‘Kjo është një ëndërr, një dhuratë që ma jep zoti dhe doktori z. Ylli, është një nga ëndrrat e mija më të mëdha që të heq patericat, do të thotë të lind edhe njëherë. Kam shumë besim tek doktor Ylli’’ shprehet ai.

Një sfidë që filloi me 18 shtator ku mjeku popullor Ylli Merja I JEP premtimin se do të arrijë te ecë pa paterica:

Gjatë një muaji do të jetë më I fuqishëm, nuk do të ketë më shqetësime të prostatës, nuk do ti ketë më këto nishanet në kokë” tha dr. Ylli Merja.

Stafi i ‘’Rreze Diellit’’ rikthehet  në Vlorë në fund të nëntorit për të parë ecurinë shëndetësore të z. Tahir, i cili tashmë është plot energji.

‘ Mbas dy muajsh jam në gjendje të eci pa shkop. Faleminderit shumë doktor Yllit që më dha disa preparate, cajra dhe bimë për t’I bërë masazh këmbës, tani jam përmirësuar rreth 40%, e ndjej veten shumë mirë dhe më mundësoi që të shoh detin sërish” tha ai.

Një mrekulli përmes kurave bimore bëri të mundur që z.Tahir jo vetëm të mund të ecte pa paterica por edhe të drejtojë makinën.

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

Vendosni një gjethe dafine në portofol, zbuloni çfarë do të ndodhë me financat tuaja

Dafina është konsideruar një bimë e shenjtë për mijëra vjet. Edhe përveç efekteve shëndetësore, ajo ka edhe përdorime të tjera. Ndoshta nuk e dini, por...

Ish-banori sulmon produksionin e Big Brother ‘live’ në studio, tregon informacionet që po merr Donaldi

Meridian Ramçaj ka s ulmuar produksionin e Big Brother VIP për informacionet që po futen brenda shtëpisë sa i përket Donald Veshajt. Ai tha se...

E BUJSHME! Luana Vjollca rikthehet në Top Channel? Moderatorja paralajmëron surpriza: Së shpejti

Luana Vjollca ka treguar në ‘Instagram’ se është bërë shumë nostalgjike për kohën kur punonte në “Digitalb” dhe “Top Channel”. “14 vite më parë, imazh...

Efekte të jashtëzakonshme, mjafton të pini gjysmë gote nga kjo përbërje në mbrëmje para se të shkoni në shtrat

Frutat e thata janë një alternativë e shkëlqyer për ëmbëlsirat.Është po aq i ëmbël, dhe në të njëjtën kohë japin shumë vitamina, minerale dhe...

Vuani nga anemia? Kjo është kura natyrale për të rritur hemoglobinën

Më pas dioksidi i karbonit nxirret gjatë frymëmarrjes. Sipas të dhënave sasia e ulët e hemoglobinës vështirëson kryerjen e këtyre funksioneve në organizëm. Në...