Home Lajme Informacion i rëndësishëm! Pesë ushqime që do t’ju ndihmojnë të largoni niko...

Informacion i rëndësishëm! Pesë ushqime që do t’ju ndihmojnë të largoni niko tinën nga trupi juaj

Të gjithë e dimë se konsumimi i duhanit është jashtëzakonisht i dëmshëm për shëndetin dhe se është mjaft e vështirë të heqësh qafe këtë ves

Edhe nëse keni sukses, efekti i nikotinës do të zgjasë me vite.Megjithatë, ka ushqime që mund t’ju ndihmojnë të largoni nikotinën nga trupi juaj.

Brokoli është i pasur me vitamina C dhe B5, dhe dihet se konsumimi i duhanit ul nivelet e vitaminës C në trup.

- Advertisement -

Ata do ta bëjnë procesin e heqjes qafe të nikotinës veçanërisht të lehtë.

Lulelakra, brokoli, lakra jeshile, panxhari, lakra, raketa dhe kohlrabi janë gjithashtu të dobishme.

Lëngu i portokallit është gjithashtu i pasur me vitaminë C.

Konsumimi i rregullt i portokallit do të përshpejtojë metabolizmin tuaj dhe do t’ju çlirojë nga ndjenjat e str esit.

Nikotina zbërthen kolagjenin, proteinën më të rëndësishme në trup, dhe vitamina C luan një rol jetik në formimin e tij.

Nikotina gjithashtu dëmton cilësinë e lëkurës.

Lëngu i karotës e pengon atë nga plakja dhe e lejon atë të rikuperohet. Ai përmban vitamina A, C, K dhe B, të cilat janë provuar të jenë efektive në eliminimin e nikotinës.

Spinaqi është një nga perimet më të shëndetshme sepse përmban sasi të mëdha të ac idit folik. Ai mbron pankreasin nga efektet e dëmshme të shkaktuara nga nikotina. Konsumimi i spinaqit rekomandohet edhe për personat me tension të lartë sepse kaliumi e ul atë.

Kivi normalizon nivelet e vitaminave A, C dhe E. Redukton akumulimin e metabolitëve që shkaktojnë ka ncer.

Një avantazh tjetër i kivit është se ndihmon në pastrimin e mëlçisë.

- Advertisement -

Must Read

Afërdita shfaqet super e nxeht, tregon gjoksin superseksi!

Afërdita Dreshaj po shijon ende pushimet. Pa djalin e vogël por vetëm me bshkëshortin ajo po kalon ditët më të mira. Së fundmi publikoi një foto...

Reja e Gilit shfaqet superseksi kur del në mbrëmje

Eshtë vera dhe lokalet janë të mbushura më shumë gjatë natës. Duket se edhe reja e Gilit pëlqen të dal kur koha është më e...

Ndryshe nga fotot në internet, Enca na ‘dëshpëron’ me dukjen e saj live!

Enca krenohet me format e saj trupore. Edhe pse ka marrë shumë komente për peshën ajo duket se e ndjen mirë veten keshtu. Por, në Instagram...

Nga bregdeti, Soni Malaj ‘çmend’ ndjeksit me format trupore!

Soni Malaj është kohë të gjatë në skenë. Gjithmonë ka befasur me format e trupi duke u shfaqur si modele. Së fundmi publikoi një foto atraktive...

Me video duke treguar të pasmet Nora shfaqet superseksi!

Nora Istrefi po është aktive së fundmi në Instagram. Ajo publikoi një video ku duket mjaft atraktive. Derisa sillet për të treguar fustanin ajo tregon format...