Home Lajme E thotë ekspertja e shëndetit: Këto janë ushqimet që i mbajnë kockat...

E thotë ekspertja e shëndetit: Këto janë ushqimet që i mbajnë kockat e forta

Kohët e fundit, gratë në fillim të të 30-ave po diagnostikohen me osteoporozë. Nutricionistja Swati Kapoor tregon se me menopauzën trupi përjeton rënie dramatike të prodhimit të estrogjenit që rezulton në humbjen e kockave. Marrja e pamjaftueshme e kalciumit dhe mungesa e aftësisë së trupit për të përthithur mjaftueshëm kalcium nga dieta ndikon negativisht në prodhimin e kockave dhe indeve të eshtrave.

“Kryesisht na këshillohet të hamë ushqime të pasura me kalcium për zhvillimin e kockave dhe duke përjashtuar ushqimet që çojnë në humbjen e mineraleve të kockave në trup si sheqeri, pijet e gazuara, kripa e tryezës, kafeja dhe alk ooli.

Kripa: Konsumimi i tepërt i kripës mund t’ju bëjë të humbni kalciumin. Ju nevojiten 2400 miligramë natrium në ditë. Jo vetëm që konsumoni natrium përmes kripës në ushqime, por disa ushqime përmbajnë natyrshëm kripë e cila mund të krijojë një tepricë.

- Advertisement -

Sode: Pijet freskuese të ëmbla dhe pijet e gazuara shkaktojnë humbje të kalciumit në trup, dhe gjithashtu sekretohet në urinë.

Kafeina: Mbi 100 miligram kafeinë mund të shkaktojë humbje të një pjese të kalciumit në trup. Kafeina nuk konsumohet vetëm përmes kafesë, por edhe disa çajrave të ftohtë, pijeve energjike dhe pijeve të tjera.

Alk ooli: Alko oli bllokon përthithjen e kalciumit në trup dhe kufizon mineralet që ndërtojnë kockat. Kockat dobësohen më shpejt dhe mund të shkaktojnë probleme gjatë shërimit të tyre.

Disa perime të cilat përmirësojnë jashtëzakonisht kockat, i ruajnë ato dhe shmangin humbjen e mineraleve të kockave në trup janë bizelet jeshile, lakra, brokoli, marulla, spinaqi, tërshëra, majdanozi, limonët, qumështi dhe bulmeti etj.

- Advertisement -

Must Read

Afërdita shfaqet super e nxeht, tregon gjoksin superseksi!

Afërdita Dreshaj po shijon ende pushimet. Pa djalin e vogël por vetëm me bshkëshortin ajo po kalon ditët më të mira. Së fundmi publikoi një foto...

Reja e Gilit shfaqet superseksi kur del në mbrëmje

Eshtë vera dhe lokalet janë të mbushura më shumë gjatë natës. Duket se edhe reja e Gilit pëlqen të dal kur koha është më e...

Ndryshe nga fotot në internet, Enca na ‘dëshpëron’ me dukjen e saj live!

Enca krenohet me format e saj trupore. Edhe pse ka marrë shumë komente për peshën ajo duket se e ndjen mirë veten keshtu. Por, në Instagram...

Nga bregdeti, Soni Malaj ‘çmend’ ndjeksit me format trupore!

Soni Malaj është kohë të gjatë në skenë. Gjithmonë ka befasur me format e trupi duke u shfaqur si modele. Së fundmi publikoi një foto atraktive...

Me video duke treguar të pasmet Nora shfaqet superseksi!

Nora Istrefi po është aktive së fundmi në Instagram. Ajo publikoi një video ku duket mjaft atraktive. Derisa sillet për të treguar fustanin ajo tregon format...