Home Kuriozitete Tensioni i lartë i gj akut, ushqimet dhe pijet që duhet të...

Tensioni i lartë i gj akut, ushqimet dhe pijet që duhet të shmangim

Nëse keni ten sion të lartë të gja kut, mund ta ulni atë duke konsumuar një dietë të shëndetshme ushqimore. Por duhet të keni kujdes, pasi disa ushqime dhe pije të ndryshme mund t’ju pengojnë uljen e t ensionit të gj ak ut.

Këto ushqime të cilat duhet t’i limitoni ose shmangni janë:

Kripa dhe natriumi janë “armiq” për personat me tension të lartë të gja kut apo së mundje të zemrës. Në çdo 100 gram(g) kripë ka 38 758 miligram(mg) natrium.

- Advertisement -

Sipas specialistëve, personat me tension të lartë të gj akut duhet ta limitojnë marrjen e natriumit në 1,500 miligram (mg) në ditë apo vetëm një lugë çaji kripë.

Disa nga ushqimet më të kripura janë:

pica e ngrirë

lëngjet e perimeve

mishi i procesuar

produktet e paketuara të domates

supat e gatshme

turshitë

Konsumimi i tepërt i sheqerit është lidhur gjithmonë me rritjen në peshë dhe obezitetin. Por sheqeri lidhet gjithashtu edhe me tensionin e lartë të gj akut.

Sheqeri, sidomos pijet e ëmbëlsuara me sheqer, kontribuojnë në rritjen e obezitetit në njerëz nga të gjitha moshat. Tensioni i lartë i gja kut është më i shpeshtë në personat që janë mbipeshë ose obezë.

Shoqata Amerikane e Zemrës rekomandon që femrat mos të konsumojnë më shumë sheqer se 6 lugë çaji ose 24 gram(g) në ditë, ndërsa burrat deri në 9 lugë çaji apo 36 gram(g) në ditë.

Lëkura e pulës dhe ushqimet e paketuara

Personat me tension të lartë të gja kut duhet të reduktojnë yndyrnat e ngopura dhe të shmangin yndyrnat trans. Përbërje të lartë yndyrnash të ngopura kanë:

– lëkura e pulës

– prodhimet e bylmetit

– mishi i kuq

– gjalpi

Yndyrnat trans gjenden në sasi të vogla mishi të dhjamosur dhe produkte bulmeti. Por përmajtjen më të lartë të yndyrave trans e kanë ushqimet e paketuara, të procesuara. Këto ushqime zakonisht përmbajnë dhe nivele të larta sheqeri dhe karbohidrate të tjera me sasi të ulëta fibre.

Sasi të vogla apo të moderuara alkooli mund ta ulin tensionin e g jakut, por konsumimi i tepërt i alkoolit mund të shkaktojë të kundërtën. Konsumimi i tepërt i alkoolit mund të rrise dhe riskun për ka ncere të ndryshme, edhe nëse e pini vetëm me raste.

Gjithashtu alkooli mund të shkaktojë që ilaçet që po merrni për t ensionin e lartë të gjakut të mos japin efektin e duhur. Për më tepër, al kooli ka shumë kalori dhe mund të shkaktojë shtim në peshë, duke shtuar gjasat për tension të lartë të g jakut.

- Advertisement -

Must Read

Afërdita shfaqet super e nxeht, tregon gjoksin superseksi!

Afërdita Dreshaj po shijon ende pushimet. Pa djalin e vogël por vetëm me bshkëshortin ajo po kalon ditët më të mira. Së fundmi publikoi një foto...

Reja e Gilit shfaqet superseksi kur del në mbrëmje

Eshtë vera dhe lokalet janë të mbushura më shumë gjatë natës. Duket se edhe reja e Gilit pëlqen të dal kur koha është më e...

Ndryshe nga fotot në internet, Enca na ‘dëshpëron’ me dukjen e saj live!

Enca krenohet me format e saj trupore. Edhe pse ka marrë shumë komente për peshën ajo duket se e ndjen mirë veten keshtu. Por, në Instagram...

Nga bregdeti, Soni Malaj ‘çmend’ ndjeksit me format trupore!

Soni Malaj është kohë të gjatë në skenë. Gjithmonë ka befasur me format e trupi duke u shfaqur si modele. Së fundmi publikoi një foto atraktive...

Me video duke treguar të pasmet Nora shfaqet superseksi!

Nora Istrefi po është aktive së fundmi në Instagram. Ajo publikoi një video ku duket mjaft atraktive. Derisa sillet për të treguar fustanin ajo tregon format...