Home Lajme Kjo erëz bën mrekullinë për shëndetin, ja si ta përdorini

Kjo erëz bën mrekullinë për shëndetin, ja si ta përdorini

Artriti është një gjendje e cila karakterizohet nga pezmatimi i artikulacioneve në trupin tuaj që zakonisht shoqërohet me ënjtje dhe dhimbje. Kjo së mundje është e zakonshme në mesin e individëve të moshuar dhe zakonisht trajtohet me ilaçe anti-infla matore.

Por a e dini se ekziston një ‘ilaç’ natyral që vepron si kurë efektive kundër infla macionit të nyjeve të shkaktuara nga artriti.

Xhinxheri, nuk njihet vetëm për përdorimet e tij në kuzhinë, por me shekuj është përdorur për të trajtuar probleme të ndryshme shëndetësore. Kjo rrënjë përmban enzima që qetësojnë ulcerën, komponime që janë anti-infla matore dhe antioksiduese, si dhe një sasi të vogël përbërësish me veti analgjezike. Por si duhet ta përdorni rrënjën e xhinxherit për të përfituar?

- Advertisement -

1. Shtimi i xhinxherit të freskët në vaktet tuaja

Hulumtuesit e University of Georgia në Athinë and Georgia State College & University në Milledgeville botuan një studim në Journal of Pain se disa lugë xhinxheri i grirë mund të ndihmojnë në lehtësimin e dhimbjes së muskujve shkaktuar nga stërvitja.

2. Pija magjike

Përbërësit:

2 lugë gjelle lëng limoni të shtrydhur

1 gotë ujë

2 cm rrënjë xhinxheri i grirë

1 lugë çaji mjaltë

Përgatitja:

1. Vendosni ujin të vlojë në një tenxhere të vogël

2. Shtoni xhenxhefilin e grirë.

3. Ziejeni ujin për 10 minuta.

4. Kullojeni atë dhe shtoni 2 lugë gjelle lëng limoni të shtrydhur.

5. Shtoni 1 lugë çaji mjaltë dhe pini 2-3 gota çdo ditë, derisa dhimbja të qetësohet.

3. Masazh me vajin e xhinxherit

Vaji esencial i xhinxherit ka enzima me veti anti-infla matore dhe analgjezike. Ndihmon në lehtësimin e dh imbjes së artritit duke vepruar në receptorët vanilloide, të cilët ndodhet në mbaresat nervore të nervave shqisor.

Si duhet ta përdorni:

1. Merrni 2 lugë vaj ulliri ekstra të virgjër dhe ngroheni për 2-3 minuta.

2. Shtoni 3-4 pika vaj esencial xhinxheri .

3. Lëreni të ftohet pak e më pas masazhoni artikulacionet dhe kyçet që ju dhembin.

4. Masazhoni zonat e dhimbshme me këtë përzierje të paktën 2 herë në ditë.

- Advertisement -

Must Read

Afërdita shfaqet super e nxeht, tregon gjoksin superseksi!

Afërdita Dreshaj po shijon ende pushimet. Pa djalin e vogël por vetëm me bshkëshortin ajo po kalon ditët më të mira. Së fundmi publikoi një foto...

Reja e Gilit shfaqet superseksi kur del në mbrëmje

Eshtë vera dhe lokalet janë të mbushura më shumë gjatë natës. Duket se edhe reja e Gilit pëlqen të dal kur koha është më e...

Ndryshe nga fotot në internet, Enca na ‘dëshpëron’ me dukjen e saj live!

Enca krenohet me format e saj trupore. Edhe pse ka marrë shumë komente për peshën ajo duket se e ndjen mirë veten keshtu. Por, në Instagram...

Nga bregdeti, Soni Malaj ‘çmend’ ndjeksit me format trupore!

Soni Malaj është kohë të gjatë në skenë. Gjithmonë ka befasur me format e trupi duke u shfaqur si modele. Së fundmi publikoi një foto atraktive...

Me video duke treguar të pasmet Nora shfaqet superseksi!

Nora Istrefi po është aktive së fundmi në Instagram. Ajo publikoi një video ku duket mjaft atraktive. Derisa sillet për të treguar fustanin ajo tregon format...