Home Kuriozitete Një mrekulli! Ky frut v ret qelizat e k ancerit të gjirit...

Një mrekulli! Ky frut v ret qelizat e k ancerit të gjirit tek gratë

E pasur me substanca ushqyese thelbësore për shëndetin dhe mirëqenien tonë, shega është një frut vjeshtor me veti diuretike, antioksidante dhe mbi të gjitha anti-tum o rale. 100 gramë shegë përmbajnë 63 kalori dhe ndahen në 94% karbohidrate, 3% proteina, 3% lipide.

E përbërë nga 80% ujë, shega përmban vitaminë C, vitamina të grupit B, fibra, proteina dhe një sasi të lartë sodiumi, ma gnezi dhe h kuri. Veprimi anti-ka nce rogjen i shegës i detyrohet prezencës së acidit elagjik i cili sipas disa studimeve, shkakton vd ek jen e qelizave kan cer ogjene, sidomos të gjirit.

Shega gjithashtu luf to n njollat e moshës dhe lëkurën e thatë; motivi pse shega është shpesh përbërës kyç në prodhimin e produkteve kozmetike. Gjthmonë sigurohuni t’i blini shegët tek tregtarët vendas: do të përfitoni cilësinë dhe shijen maskimale.

- Advertisement -

Shega kundër prostatës

Në aspektin e saj antitumoral, shega paraqet cilësi të veçanta tek një tip specifik ka nc eri, shumë i përhapur tek burrat: ai i prostatës. Një grup studiuesish të Cancer Researsh në Universitetin Ëisconisin të Shteteve të Bashkuara udhëhequr ngë prof. Hisan Mukhtar, kanë demonstruar në laborator si shega ndalon zhvillimin e ka nc erit të prostatës dhe ka një aktivitet antitumoral edhe në lëkurë. Ky nuk është studimi i parë që dëshmon vetitë an tikan cero gjene të shegës, por një konfirmimi i faktit se konsumatorët e zakonshëm të lëngut të shegës kanë vlera të PSA (që tregojnë shëndetin e prostatës) jashtë çdo rr ezi ku.

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

Arbër Hajdari demaskon Egzonën: U fute në BBV për të ndihmuar Donaldin, sqaro kafen…

Egzona është eleminuar ditën e sontme nga shtëpia e Big Brother Vip. Gjatë analizës së tij, Arbër Hajdari ka thënë se Egzonën e penalizoi fakti...

Egzona apo Tani? Ja kush u eleminua sonte nga shtëpia e Big Brother Vip

Publiku ka vendosur që sonte të largohet nga shtëpia e Big Brother Vip, moderatorja nga Kosova, Egzona. Koreografi i njohur, Dritan Brama vazhdon lojën në...

Habit Hysen Ramaj: Më telefonuan njerëzit e Bashkimit para se të ndahej me Alvisën

Hysen Ramaj, ka reaguar për herë të parë pas ndarjes së ish të dashurës së tij Alvisës dhe Bashkimit. Ai ka dhënë intervistën e parë...

Nëse gjeni para në rrugë, mos i merrni: Kjo është arsyeja

Kur gjeni para ose bizhuteri në rruge nuk duhet t’i merrni pasi mund të sjellin fatkeqësi. Parimet e Feng Shui-t bazohen në energjinë, të...

Fifi i uroi fitoren Donaldit, reagon Monika, ja çfarë mendon për këtë mesazh

Në spektaklin e së martës, Fifi surprizoi Monikën. Por në takimin me banorët, i dha mbështetje Donaldit duke i kërkuar që të luajë për...