Home Kuriozitete Fotot unike nga fshati pa burra e ujë, aty ku gratë lahen...

Fotot unike nga fshati pa burra e ujë, aty ku gratë lahen me gjalpë

Himbat janë një nga fiset më të izoluara në Afrikë. Ata jetojnë ende si mijëra vjet më parë, duke gjetur mbijetesën falë dhenve.

Por në fshatin e tyre, në pjesën veriperëndimore të Namibisë, fotografi Stu Mc Kenzie gjeti vetëm gra dhe fëmijë.

- Advertisement -

Arsyet nuk janë kulturore dhe sociale, dhe nuk ka të bëjë as me konflikte midis fiseve, por me gjendjen klimaterike.

Ajo zonë e kontinentit afrikan po përjeton një nga thatësirat më dramatike të dekadave të fundit, që ka shtrënguar të gjithë meshkujt të transferohen rreth 50 kilometra larg së bashku me pjesën më të madhe të dhenve.

Në fshat me muaj të tërë mbeten vetëm gratë dhe fëmijët. Uji është një “mirazh” në fshat, puset e tharë mjaftojë vetëm për të pirë. Gratë e fshatit tradicionalisht nuk lahen kurrë, dhe përdorin një miks barnash ngjyre të kuqe dhe gjalpi për t’u pastruar dhe freskuar nga vapa.

Ky fis, pavarësisht gjendjes nuk preferon të ndihmohet nga qeveria namibiane, madje shmang më së shumti kontaktet, edhe pse në raste të veçanta kontakti tregohet mirëpritëse dhe me humor të theksuar.

- Advertisement -

Must Read

Afërdita shfaqet super e nxeht, tregon gjoksin superseksi!

Afërdita Dreshaj po shijon ende pushimet. Pa djalin e vogël por vetëm me bshkëshortin ajo po kalon ditët më të mira. Së fundmi publikoi një foto...

Reja e Gilit shfaqet superseksi kur del në mbrëmje

Eshtë vera dhe lokalet janë të mbushura më shumë gjatë natës. Duket se edhe reja e Gilit pëlqen të dal kur koha është më e...

Ndryshe nga fotot në internet, Enca na ‘dëshpëron’ me dukjen e saj live!

Enca krenohet me format e saj trupore. Edhe pse ka marrë shumë komente për peshën ajo duket se e ndjen mirë veten keshtu. Por, në Instagram...

Nga bregdeti, Soni Malaj ‘çmend’ ndjeksit me format trupore!

Soni Malaj është kohë të gjatë në skenë. Gjithmonë ka befasur me format e trupi duke u shfaqur si modele. Së fundmi publikoi një foto atraktive...

Me video duke treguar të pasmet Nora shfaqet superseksi!

Nora Istrefi po është aktive së fundmi në Instagram. Ajo publikoi një video ku duket mjaft atraktive. Derisa sillet për të treguar fustanin ajo tregon format...